Wild wild woman

JANA BRISUDOVÁ
Materiál:Bronz, osadené na žule
Rozmer:47 x 30 x 21 cm
Rok vytvorenia:2023
Ďaľšie informácie:Edičné č. 2/3 + certifikát autenticity

Jana Brisudová

„Výtvarníčka Jana Brisudová je spoluautorkou projektu a iniciatívy Ženy Žanám.
V posledných rokoch umeleckej a výtvarnej činnosti prešla skutočnou aktívnou tvorivou sochárskou prácou. Jej energický a životaschopný náboj popasovať sa s čímkoľvek čo má ľudský, filozofický a umelecký rozmer, viedlo ju k hľadačstvu osobitých výrazových prostriedkov, ktoré sú odvodené od klasických postupov európskeho sochárstva. Interpretuje ich však postmodernou rečou našej doby.
Je jednou z mála sochárok – žien, ktorá v súčasnosti intenzívne tvorí v bronze a uctieva čaro a silu hmotnej stránky diela.
Čisté a oblé línie, veľkoryso modelované objemy, dynamické gestá a technická dokonalosť realizácie. Za uplynulé desaťročie vytvorila množstvo pôsobivých komorných diel, ba odvážila sa i na kompozície s monumentálnejšími rozmermi.
Poeticko-lyrická sochárska reč, v ktorej má trvalé miesto metafora a silný epický náboj, čo prepožičiava jej dielam príchuť tajomna a neznáma. Tento vzrušujúci pocit z „neobjaveného“ rezonuje v jej bronzových kompozíciách a aktoch.
Je to však najmä postava ženy, ktorá sa stáva stelesnením veľkých tém z histórie i mytológie, filmu a hudby, zároveň však tlmočí i najvnútornejšie pocity a stavy duše i mysle súčasného človeka.
Mnohé z týchto diel posunula v miniatúrnej podobe do polohy závesného šperku.

Táto aukcia sa skončila

Žiadne prihodenia.